Directions(1-4): Select the related words/letters/ numbers from the given alternatives.
(a) Infrared Rays
(b) Radio waves
(d) Ultraviolet Rays
(a) 50 – 66
(b) 32 – 48
(c) 64 – 80
(d) 63- 77
5.A hill and a tower are standing on the same plane. The angle of elevation of top of the hill at the foot of the tower is 600, and the angle of top of the tower from the foot of the hill is 300. If tower is 50m. High find the height of the hill.
(d) 200 m
6.Amit took a bus from home to market, that travels at 40 kmph. While walking back at 4 kmph, halfway through, he suddenly realized he was getting late and he cycled back the remaining distance in 30 kmph. Find the average speed.
(a) 6.5 kmph
(d) none of these.
7.P, Q and R together earn Rs.1620 in 9 days. P and R can earn Rs.600 in 5 days. Q and R in 7 days can earn Rs.910. How much amount does R can earn per day?
(a) Rs. 20
(b) 30 Rs.
(d) 40 Rs.
8.If the length of a rectangle is halved and its breadth is tripled, what is the percentage change in its area?
(a) 20% increase
(b) 20 % decrease
(c) 50 % decrease
(d) 50% increase
9.Which of the following states is not included in Capital Region Planning Council?
c) Uttar Pradesh
d) Madhya Pradesh
10.Which from the following countries is not a member of the European Union ?
11.The “Salar Jung Museum”, which has turned 125 years of foundation recently, is in ____?
12.Which of the following passes lies in the Sutlej valley?
a) Nathu La
b) Jelep La
c) Shipki La
13.A mediocre student is unlikely(a)/ to gain admission (b) /to a top level institution.(c)/ No error(d).
14.The castle have been obliterated (a)/ and we cannot even be sure exactly(b)/ where it stood.(c) No error(d).
15.A person who is intractable(a)/ is slow to adapt(b)/ to a new way for life.(c)/ No error(d).4
.He did (a) /nothing else(b) / than read.(c)/ No error (d).
1.(b) : All except Radio waves are short wavelength radiations.
2.(d): All except Parrot are birds of prey.
4.(d)Clearly, in each of the pairs except (d), the second number is 16 more than the first
5.(b) : In the figure CD is tower and AB is hill on the same plane
In ACD, tan 300 = CD/AD
1/√3 = 50/AD AD = 50√3
In ABD, tan 600 = AB/AD √3 h/50√3 h= √3 x 50√3 = 150 m.
Height of the hill AB = 150 m.
7.(c) : Amount Earned by P,Q and R in 1 day = 1620/9 = 180 —(1)
Amount Earned by P and R in 1 day = 600/5 = 120 —(2)
Amount Earned by Q and R in 1 day = 910/7 = 130 —(3)
(2)+(3)-(1) => Amount Earned by P , Q and 2R in 1 day
– Amount Earned by P,Q and R in 1 day = 120+130-180 = 70
=>Amount Earned by R in 1 day = 70
8.(d) : Let original length = 100 and original breadth = 100
Then original area = 100 × 100 = 10000
Length of the rectangle is halved ⇒New length = Original length/2=100/2=50
breadth is tripled ⇒New breadth= Original breadth×3=100×3=300
New area = 50 × 300 = 15000
Increase in area = New Area – Original Area = 15000 – 10000= 5000
Percentage of Increase in area =( Increase in Area)/ (Original Area)×100= (5000)/10000) ×100=50%